Jak wybrać idealną patelnię do naleśników?

2020-07-14

Każdy amator gotowania ma swoje małe sekrety, dzięki którym jego potrawy są wyjątkowe i budzą nieukrywany zachwyt wśród smakoszy. Owymi sekretami niekoniecznie muszą być wymyślne przepisy czy podpatrzone od najlepszych profesjonalistów techniki. Niewiele osób bierze to pod uwagę, ale w gotowaniu wspaniałych dań mogą naprawdę pomóc różnego rodzaju akcesoria kuchenne takie jak specjalne garnki lub patelnie. Niektóre dania zwyczajnie można przygotować łatwiej, gdy używa się do ich przyrządzenia odpowiednich narzędzi - dotyczy to nawet pozornie tak prostej potrawy jak naleśniki.

Dobra patelnia do naleśników – czym się charakteryzuje?

patelnia do naleśnikówLudzie przygotowują naleśniki od lat i zazwyczaj nie zastanawiają się szczególnie nad tym, w jaki sposób się do tego zabrać. Niektórzy znają proste triki takie jak dodawanie wody gazowanej zamiast normalnej, by ciasto stało się bardziej puszyste, jednak zapominają o tak ważnych czynnikach jak właściwa patelnia.

Dobra patelnia do naleśników musi być lekka, a jej rączka powinna nieznacznie się ruszać podczas unoszenia - dzięki temu znacznie łatwiej jest wykonać specyficzny ruch nadgarstkiem prowadzący do podrzucenia oraz ponownego złapania naleśnika. Patelnia nie musi mieć wysokich krawędzi – nie oferują one żadnej dodatkowej ochrony, a zwiększają niepotrzebnie jej wagę. Wprawny kucharz już po kilku próbach powinien przyzwyczaić się do ich braku, a lżejsza ogólna masa pozwoli wykorzystać wszystkie techniki potrzebne do stworzenia doskonałego naleśnika.

patelnia do naleśnikówTechnik łatwiej nauczyć się oczywiście, gdy posiada się odpowiedni sprzęt. Jeśli ktoś potrzebuje profesjonalnej patelni do gastronomii przeznaczonej konkretnie do naleśników, warto przemyśleć, czy ma być to patelnia dla mistrza, czy też ucznia. Czasami dla początkujących kucharzy przeznacza się całe zestawy patelni różnej wagi, by poznawali różnice i potrafili przygotować smaczny posiłek przy różniącym się sprzęcie – pozwala to stopniowo nabierać pewności oraz umiejętności, które są szczególnie ważne w tak zwanym „ogniu” panującym w kuchniach restauracyjnych. Do zwykłych, domowych potrzeb nie warto jednak inwestować w kilka patelni do treningów – wystarczy jedna, lekka sztuka o aerodynamicznym kształcie oraz metoda prób i błędów.

Gotowanie to sztuka balansu między przepisem a własną inwencją twórczą, między tradycją a śmiałymi, niekonwencjonalnymi pomysłami. Nie można zamknąć jej w konkretnych ramach, gdyż jest to zwyczajnie niemożliwe. Można natomiast zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości sprzęt, który pozwoli mieć pewność, iż jedynymi „ale” w trakcie procesu tworzenia są składniki, czas gotowania oraz umiejętności kucharza.