Porcelana – kiedyś i dzisiaj

2020-07-13

Urządzając kuchnię we własnym domu, wiele osób myśli o miłych wspomnieniach związanych z dzieciństwem. Mieszkanie z rodzicami lub odwiedziny u dziadków to także wspólne posiłki, mnóstwo niezapomnianych chwil oraz tradycje, które bardzo często kultywowane są przez pokolenia. Warto więc zaopatrzyć się w naczynia przypominające beztroskie czasy dzieciństwa, łączące w sobie niesamowitą jakość i elegancję. Jakie będą najlepsze? Oczywiście te wykonane z porcelany - jest to w końcu klasyka na kuchennym stole, która kojarzy się z niczym innym jak wytrzymałością, długowiecznością oraz wytwornością.

Tradycyjna, wysokojakościowa zastawa stołowa

porcelanaNie bez powodu postrzega się zastawę stołową wykonaną z porcelany w ten, a nie inny sposób. Porcelana od zawsze uchodzi za synonim klasy – prawie każdy samo słowo łączy z salonami osób zamożnych, z herbatą podawaną w pięknych filiżankach, nalewaną z równie wyjątkowych imbryków, której towarzyszą biszkopty ułożone na talerzu deserowym. W Polsce jednak wyobrażenie jest odrobinę szersze, gdyż porcelana nie była u nas wcale ogromną rzadkością. Wiele rodzin – nie tylko tych bogatych – było w posiadaniu zestawu wyciąganego na wyjątkowe okazje świąt, wesel lub wizyt krewnych. Nie była to jednak o tyle kwestia szerokiej jej dostępności, a raczej właśnie tego, iż była traktowana jako część historii rodziny, którą później należy przekazać następnemu pokoleniu w prezencie. Z tego też względu w naszym kraju zapamiętano ją jako element przechodzący z babki na matkę i z matki na córkę, szanowany nie tylko za wygląd, ale również za ogromną wytrzymałość zdolną przetrwać nie tylko lata, ale nawet i wieki.

Dostęp do porcelany dzisiaj

Jak natomiast prezentuje się porcelana w dzisiejszych czasach, jeżeli zapomni się na chwilę o jej postrzeganiu „stereotypowym”? Stosunkowo ciekawie. Sam materiał nie traci na popularności, a naczynia z niego wykonane wciąż są niezwykle kunsztowne – zarówno pod względem formy, jak i zdobienia. Widać również „ewolucję” obu tych elementów. Nie tworzy się teraz tylko i wyłącznie „klasycznej porcelany” z motywami kwiatowymi, orientalnymi bądź przystrojonych jednym, złoconym paskiem – coraz częściej można natknąć się na eksperymenty z kształtem oraz wzornictwem, które często odbiega od znanego wcześniej kanonu.

zastawa stołowaW dzisiejszych czasach znacząco zmieniła się też dostępność porcelany. Jej pozyskanie nie wymaga już większych znajomości lub obracania się w konkretnym towarzystwie, a jej koszt nie przyprawia pani domu o ból głowy. Porcelana na sztuki dostępna jest teraz dość szeroko i można ją znaleźć w Internecie oraz najróżniejszych stacjonarnych punktach – można więc bez większego trudu zaopatrzyć się w komplet talerzy, garnitur do kawy czy nawet całą zastawę stołową.

Większa dostępność, niższa cena i potwierdzona przez lata wytrzymałość zachęciła też wielu właścicieli restauracji do zakupienia talerzy porcelanowych, jak również innych porcelanowych elementów idealnych do ugoszczenia klientów. Ten aspekt wymaga jednak szerszego poruszenia, dlatego też zachęcamy do odwiedzenia wpisu poruszającego tą kwestię: Właściwe wyposażenie restauracji.

Czy porcelana zmieniła się diametralnie w przeciągu tych kilkuset lat historii Europy? Nie bardzo – cały czas jest synonimem luksusu i bogactwa, mimo iż ona sama stała się znacznie szerzej dostępna. Wyjątkowe komplety porcelanowe wciąż są traktowane jako dzieła sztuki, które warto pielęgnować i przekazywać w posagu. Powoli jednak takie myślenie jest przełamywane, a porcelana w mniej zdobionej wersji powoli zaczyna zastępować niskiej jakości naczynia kupowane w supermarketach, tym samym zmieniając każdy rodzinny posiłek w szczególne wydarzenie.